Co to jest explainer video?

Explainer video co to jest explainer video cena explainer video polska knowIT Toruń produkcja filmowa animacje 1

Potrzebujesz w prosty sposób wytłumaczyć skomplikowane działanie jakiegoś produktu, usługi lub procesu? A może chciałbyś przekazać sporo zawiłych informacji w krótkim czasie? Wiesz jednak, że nikt nie lubi tracić czasu na czytanie długich opisów, rozbudowanych instrukcji czy niezrozumiałych raportów. Za to każdy chce znaleźć rozwiązanie swojego problemu jak najszybciej.

I tu z pomocą przychodzi explainer video. Co to jest, dla kogo jest i do czego służy explainer video? Poznaj narzędzie, z którego korzystają największe firmy na całym świecie.

 

Explainer video: co to jest i do czego służy?

Explainer video to kilkuminutowa animacja (najczęściej trwająca 1-3 minuty), która w prosty sposób wyjaśnia złożone zagadnienia. Explainer video może przedstawiać:

  • zalety produktu lub usługi,
  • instrukcję obsługi czy zasadę działania jakiegoś urządzenia,
  • złożony proces – np. strategię biznesową,
  • funkcjonowanie i obsługę oprogramowania, portalu lub strony internetowej.

Dzięki połączeniu obrazu i dźwięku, a często też i tekstu, explainer video staje się narzędziem niezwykle skutecznym jeśli chodzi o przekazywanie informacji w taki sposób, aby odbiorcy mogli je szybko przyswoić.

Czytelna narracja, prosta grafika i jasne komunikaty tłumaczące wszystko krok po kroku sprawiają, explainer video pozwala przekazać dużą ilość informacji w krótkim czasie – tak, aby użytkownicy mogli je bez problemu zrozumieć i zapamiętać. Ponieważ to właśnie wzrok jest naszym głównym zmysłem, przez który postrzegamy i staramy się poznać otaczający nas świat.

Explainer video jako narzędzie sprzedaży

Kluczowym zadaniem explainer video jest opowiedzenie jakieś historii lub wyjaśnianie jakiegoś procesu czy działania. Stąd tego typu materiały skierowane są do osób, które w mniejszym lub większym stopniu są zainteresowane naszą ofertą albo korzystają z niej.

I pod tym kątem explainer video może mieć charakter promocyjny, aczkolwiek w odróżnieniu od spotów reklamowych, główny przekaz filmu nie jest perswazyjny, a jeśli takowy się w nim pojawia, to w subtelnej formie. Nie wyklucza to jednak faktu, że explainer video mogą zwiększyć sprzedaż.

Załóżmy że oferujesz innowacyjny produkt, którego działanie nie dla każdego jest jasne. W jaki sposób przedstawisz jego korzyści dla konsumentów, aby przekonać ich do swojej oferty?

Owszem, możesz przygotować szczegółowy opis, w którym wymienisz jego wszystkie zalety i podkreślisz, jak bardzo Twój produkt odmieni czyjeś życie. Ale niestety – większość osób nie będzie chciało poświęcać swojego czasu na jego przeczytanie. Za to każdy będzie chciał to po prostu zobaczyć.

Tak samo było z portalem Twitter. Obecnie z portalu korzysta około 330 mln użytkowników, jednak 10 lat temu, kiedy serwis ujrzał światło dzienne, użytkownicy błędnie zakładali, że jest to kopia Facebooka. Aby to zmienić, pracownicy Twittera postanowili wytłumaczyć działanie serwisu poprzez explainer video.

Wystarczyły niewiele ponad 2 minuty filmu, aby każdy zrozumiał, czym jest i do czego służy Twitter. A było to możliwe dzięki video, które w prosty sposób objaśniało ideę serwisu i jego funkcjonowanie.

Jedno z pierwszych explainer video, pokazujące działanie portalu Twitter.

 

Twoi klienci uwielbiają explainer video

Jak już powiedzieliśmy, explainer video mogą także przedstawiać inne rzeczy, np. funkcjonowanie oprogramowania,serwisu albo krok po kroku pokazywać jakiś proces, procedurę czy obsługę skomplikowanego urządzenia. Po co? Żeby każda zainteresowana tym osoba mogła w sposób szybki i łatwy zrozumieć na czym to polega.

Dając swoim użytkownikom gotowe rozwiązanie ich problemu, pokazujesz, że dbasz o ich potrzeby. Twoi klienci będą Ci za to wdzięczni, a Ty zyskasz ich zaufanie i lojalność.

 

Czy explainer video jest dla mnie?

Być może zastanawiasz się teraz, czy animowana forma explainer video nie jest zbyt infantylna. W końcu animacje mogą niektórym kojarzyć się z czymś, co powinno być skierowane do dzieci. Ale to właśnie za sprawą tej konwencji, która jest przystępna i zrozumiała dla każdego, explainer video jest tak skuteczne.

Wystarczy zresztą spojrzeć na największe firmy: Google, Coca-Cola, Microsoft, Apple – one też stosują video explainery w promocji swoich produktów, programów czy rozwiązań. Ale nie tylko – tego typu filmy wykorzystywane są także na prezentacjach biznesowych czy na firmowych zebraniach, aby np. przedstawić rozbudowaną strategię czy obszerny raport.

 

Explainer video: cena

Zastanawiasz się, ile to kosztuje? To oczywiście zależy – każda animacja jest inna, w zależności od tego, co przedstawia, do kogo jest skierowana i jaki efekt chcesz osiągnąć. Co w takim razie decyduje o ostatecznej cenie explainer video?

Na przykład czas trwania filmu. Video powinno być na tyle długie, aby w ciągu tych minut wyczerpać temat w przystępny dla odbiorcy sposób, a jednocześnie być dostatecznie krótkie, aby odbiorcy byli w stanie się skupić i zapamiętać przedstawiane treści. Na ostateczną cenę explainer wideo ma także wpływ np. to, czy film będzie realizowany w kilku wersjach językowych, co też może wymagać stworzenia dodatkowych animacji zawierających tekst.

 

Wykorzystaj potencjał explainer video

Odpowiadając na pytanie co to jest explainer video warto jeszcze na koniec podkreślić ogromny potencjał tego typu animacji w strategii komunikacyjnej firmy – zarówno zewnętrznej, jak i wewnętrznej.

Żyjemy w czasach, w których video marketing i jego formy dynamicznie się rozwijają i zyskują na znaczeniu, więc nie sposób w jednym artykule wyczerpać zagadnienia związane z explainer video. Dlatego z chęcią opowiemy Ci więcej na ten temat osobiście.

Chcesz stworzyć explainer video dla swojej firmy? Skontaktuj się z nami: wyślij maila lub skorzystaj z formularza kontaktowego.

 

wideo-marketing-agencja-marketingowa-knowit-polska

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone * są wymagane